środa, 7 czerwca 2017

TECHNIKI RATUNKOWE

Turystyka kajakowa to bardzo ciekawa i atrakcyjna aktywność. Jednakże jak każda zabawa na wodzie może w pewnych okolicznościach być niebezpieczna. Akwen Zalewu Wiślanego z powodu swego rozmiaru, częstych silnych wiatrów oraz zmiennych warunków atmosferycznych nie sprzyja uprawianiu turystyki kajakowej. Spływy należy organizować przy właściwych warunkach z zachowaniem szczególnej dyscypliny i bezpieczeństwa. Aby uzmysłowić wychowankom naszej placówki z czym mogą się spotkać pływając kajakiem po akwenach wodnych, opiekunowie Koła Kajakowego postanowili przeprowadzić zajęcia na wodzie których tematyką były techniki Ratunkowe

Zajęcia polegały na przeprowadzanych pod kontrolą wywrotek kajakiem. Odwrócenie go dnem do góry następnie wyjście z niego pod wodą oraz holowanie go do brzegu i wylania z niego wody. Technika wyjścia z kajaka pod wodą zwana KABINĄ polega na szybkim zerwaniu fartucha oraz płynnym i sprawnym opuszczeniu kokpitu kajaka.
Kolejnymi technikami ratunkowymi jakie poznali chłopcy był tak zwany DZIUBEK. Podczas spływu może nagle dojść do sytuacji niebezpiecznej kiedy kolega obok się wywróci. Wywrócony kolega wzywa pomoc uderzając rękoma w dno kajaka po czym chwyta rękoma dziób kajaka podpływającego prostopadle do niego i na nim się podpiera i odwraca kajak do pozycji bezpiecznej.
Następną technikę jaką zaprezentowali opiekunowie Koła Kajakowego była technika T-RESCUE.
Technika ta polega na współpracy dwóch kajakarzy. Ratujący próbuje wciągnąć na siebie odwrócony do góry dnem kajak w celu wylania z niego wody. Następnie chłopcy próbowali wejść z wody do kajaka co nie okazało się takie łatwe.
Zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wpłynęły one znacznie na świadomość naszych podopiecznych na zagrożenia związane z uprawianiem turystyki kajakowej oraz poprawiły ich bezpieczeństwo podczas organizowanych spływów kajakowych. Dzięki takim szkoleniom łatwiej jest bezpieczniej pływać kajakiem oraz możliwa jest organizacja spływów na trudniejszych wodach takich jak rzeki z nurtem.

MG





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz