poniedziałek, 2 listopada 2015

Program "Mediacje rówieśnicze" w naszej placówce

Od dnia 1 października grupa III wychowawcza z wychowankami z klasy I szkoły zawodowej w MOW w Kamionku Wielkim realizuje Program „Mediacje rówieśnicze”. Program ten ma na celu eliminowanie naszych wad… Wierzymy w to, że nam się uda pokonać trudności i poprawić złe zachowanie. Chcemy nauczyć się dialogu, rozmowy i rozwiązywania konfliktów. A konflikty są zawsze tam, gdzie są ludzie. Bo każdy z nas ma inne zdanie.
W ramach programu bierzemy udział w akcji „Nie bij mnie, kochaj mnie” zorganizowanej przez Fundację WOŚP i Centrum Wolontariatu w Elblągu.

Ogłosiliśmy zbiórkę pluszowych misiów, za które dziękujemy: Pani od języka polskiego - Beacie Nadziejko – Głuszak, Pani Beacie Gutowskiej, która uczy nas gotowania, Pani Wiesi Karwel z sekretariatu, Pani Oli Dyks- Łepek, naszej Psycholog, Pani od socjoterapii – Ani Wojtczak, Pani Milenie Chryściuk z VI grupy wychowawczej oraz Pani Agnieszce Mikołajczak od religii.
Umieściliśmy nasze plakaty i ogłoszenia w widocznym miejscu.
W dniu 27 listopada zamierzamy wziąć udział w happeningu i marszu ulicami Elbląga oraz Kamionka Wielkiego, aby zwrócić uwagę ludzi na krzywdę dzieci, osób najsłabszych i tych, którzy nie umieją się bronić.
Mamy zaplanowane spotkanie z mediatorem, wizytę prewencyjną w Areszcie Śledczym w Elblągu i jesteśmy już po wycieczce do Akwarium Gdyńskiego.
W wycieczce brała udział klasa IA i IB ZSZ z wychowawca Magdaleną Kuligowska i Zastępcą Dyrektora ds. Wychowawczych Panem Wojciechem Petryckim.
Dowiedzieliśmy się, jak długo rozkładają się śmieci na plaży: szklane butelki nieokreśloną długość czasu, więc chyba nigdy, puszka po piwie 150 lat, plastykowa butelka po 1000 latach, niedopałek papierosa i guma do żucia 5 lat, styropianowy kubek 50 lat, reklamówka 400 lat….
Aż przykro pomyśleć, jaki świat zastaną nasze dzieci i wnuki po nas na plaży, jeśli nie przestaniemy śmiecić.
Obejrzeliśmy piękną faunę i florę świata morskiego, niektóre zwierzęta widzieliśmy pierwszy raz w życiu, m.in. lśniącą, przeźroczystą  rybę selenę i rozgwiazdy oraz węgorza ogrodowego czy fitoplankton. Naszą uwagę przykuły też ogromne  anakondy zielone i węgorze elektryczne. Największe wrażenie zrobiła na nas murena wstążkowa i brzytewniki pływające pionowo, podobnie jak wdzięczne koniki morskie. Ale najpiękniejszą rybką jest wciąż NEMO, czyli tak naprawdę błazenek.
Zobaczyliśmy porównywalne rozmiary wieloryba do innych żyjących stworzeń oraz byliśmy w strefie mokrej, gdzie mogliśmy dotknąć jesiotrów. Trzeba to było jednak zrobić delikatnie, bo są to żywe stworzenia!!!
Oprócz miłych wrażeń, mamy piękne zdjęcia, także przy Darze Młodzieży" - Dar Młodzieży" jest pierwszym wielkim żaglowcem oceanicznym polskiej budowy, jaki wyszedł poza Morze Bałtyckie, przeciął Równik i opłynął świat. Został zbudowany w Stoczni Gdańskiej. W sierpniu 2013 na „Darze Młodzieży” popłynęła do Amsterdamu grupa polskich kardiochirurgów i kardiologów na Europejski Kongres Kardiologiczny, aby podziękować Holendrom za pomoc udzieloną polskim dzieciom z wadami serca.                                                                                            
Oprac. Magdalena Kuligowska



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz