wtorek, 27 października 2015

Wyjazd edukacyjny do Warszawy Projekt "STUTTHOF - Ja w miejscu pamięci"

W dniach 17 - 20 września 2015 roku odbył się wyjazd edukacyjny do Warszawy w ramach realizacji projektu "Stutthof - Ja w miejscu pamięci". Projekt obejmował m.in. spotkanie ze świadkiem historii panem Piotrem Łubieńskim - uczestnikiem Powstania Warszawskiego i byłym więźniem KL Stutthof. Wychowankowie byli pod wrażeniem wiedzy i doświadczeń pana Piotra, który w wieku 17 lat walczył o wolność Polski, pożegnał wielu kolegów, którzy zginęli w walce z hitlerowskim okupantem o wolną Warszawę. Pan Piotr zaprosił nas na wyprawę historyczną do Muzeum Powstania Warszawskiego. W trakcie zwiedzania opowiadał o nieznanych faktach i wydarzeniach, których był uczestnikiem, omówił wiele eksponatów   i fotografii. Razem z panem Piotrem zwiedziliśmy zabytki Starego Miasta        i miejsca związane z pułkiem Baszta. Największe wrażenie zrobiły na nas kanały, których rekonstrukcję widzieliśmy w muzeum oraz Park Wolności upamiętniający poległych powstańców m.in. ojca pana Piotra.

         Jak zwykle miło przywitano naszą grupę w Ośrodku Dokumentacji       i Badań Korczakianum. Sylwetka tego wielkiego lekarza i pedagoga i jego współpracowników m.in. Stefanii Wilczyńskiej oraz stosowane metody pracy wychowawczej pozostaną na długo w naszej pamięci:
         "Dzieci, dumne miejcie zamiary, górne miejcie marzenia i dążenie do sławy. Coś z tego zawsze się stanie".
A zadbała o to pani Agnieszka Witkowska-Krych (pracownik Korczakianum).
         Najtrudniejszym etapem były warsztaty w Muzeum Więzienia Pawiak   i Mauzoleum Walki i Męczeństwa na ul. Szucha, gdzie przetrzymywani byli     i przesłuchiwani w nieludzki i brutalny sposób przeciwnicy faszyzmu              i hitleryzmu. Więzieni tu byli m.in. ks. Maksymilian Kolbe, który zginął w Oświęcimiu i Jan Bytnar ps. Rudy, bohater lektury "Kamienie na szaniec"      i wielu innych, często bezimiennych bohaterów wojny. Realizm ich doświadczeń i bogactwo zgromadzonego materiału historycznego zapadły nam głęboko w pamięci. Dzięki uprzejmości pani Joanny Gierczyńskiej - kierownika muzeum -  mogliśmy się też spotkać z byłym więźniem Pawiaka -   p. Stanisławem Zalewskim, a w celi śmierci złożyliśmy wiązankę i minutą ciszy uczciliśmy pamięć pomordowanych.
         
Miłym elementem tego wyjazdu był pokaz w Multimedialnym Parku Fontann na warszawskim Podzamczu oraz wizyta w Parku Łazienkowskim,   w którym podziwialiśmy Pałac na wyspie, Podchorążówkę, Ogród Chiński, Amfiteatr, Biały Domek, pomniki: Mickiewicza, Chopina, Poniatowskiego, Piłsudskiego, Belweder.
         Zwiedzanie Warszawy zakończyliśmy spacerem po Starym Mieście       w towarzystwie pana Piotra, który zaprosił nas na lody i ciastka,
         Trudno nam się było rozstać. Pozostały nam piękne wspomnienia i fotografie...


                                                                           Magdalena Kuligowska,                                                                           Bożena Szczodrowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz