czwartek, 12 listopada 2015

spotkanie z mediatorem

W dniu 4 listopada 2015r. mieliśmy zaszczyt spotkać się z mediatorem, prawnikiem z Elbląskiego Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej w Elblągu, Panem Jackiem Błaszczyk.
W spotkaniu w auli MOW wzięło udział 29 wychowanków z 4 najstarszych grup wychowawczych oraz 4 wychowawców pełniących wówczas dyżury wychowawcze.
Wywiesiliśmy plakaty dotyczące komunikacji i rozwiązywania konfliktów: „Walcz na argumenty”, które są uzupełnieniem naszego programu „Mediacje rówieśnicze”, realizowanego także we współpracy z Zespołem Psychologiczno – Pedagogicznym MOW.
Jesteśmy teraz lepiej przygotowani do wizyty prewencyjnej w Areszcie Śledczym w dniu 26 listopada oraz do udziału w hapeningu „Nie bij mnie, kochaj mnie”, który odbędzie się 27 listopada w Elblągu przy Centrum Wolontariatu w Elblągu.
Pan mecenas przekazał nam wiele ważnych informacji dotyczących odpowiedzialności karnej z zakresu takich przestępstw jak bójki, pobicia czy krótkotrwałe pozbawienie wolności oraz składania fałszywych zeznań, paserstwa, kradzieży i zniszczenia mienia. Rozmawialiśmy też o zjawisku przemocy w rodzinie. Wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że przemoc w rodzinie pozostawia ślady na długo, z tym że przemoc fizyczna - na ciele a ta psychiczna, na duszy człowieka. I często te rany nosi człowiek całe życie. Warto zastanowić się nad tym jak traktujemy drugiego  człowieka i jak nas będzie pamiętał.

Dziękujemy serdecznie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej w Elblągu za umożliwienie spotkania nam z prawnikiem. Jego sposób bycia i przekaz był jasny, o ile to możliwe w języku prawniczym. Wychowankom podobało się spotkanie, uważają informacje za przydatne, a po analizie własnej sytuacji są zgodni co do tego, że do tej pory wielu rzeczy nie wiedzieli i nie rozumieli. Pan Jacek Błaszczyk merytorycznie przygotował się do rozmowy z wychowankami. Żeby to ocenić, wystarczy obserwować reakcje i relacje naszych podopiecznych i wnioski, jakie wyciągnęli po tym spotkaniu.
Rozumiemy, że należy uważać na to, co piszemy i umieszczamy na portalach społecznościowych, bo są to zgodnie z przepisami – MIEJSCA PUBLICZNE. Uporczywe nękanie, śledzenie, prześladowanie, grożenie, zastraszanie, smsy czy emaile do osoby, która sobie tego nie życzy, jest zabroniona zgodnie z art. 190 i 190a oraz art. 212 i 216 Kodeksu Karnego i dotyczy osób nam obcych.
Jest to przestępstwo zwane stalkingiem. Podobnie jest z przestępstwem pomówienia i znieważenia na portalach i w realu – pamiętajmy, w miejscach publicznych zabronione jest wyzywanie innych czy epitetowanie, pomawianie i znieważanie.
Należy dostrzegać różnicę pomiędzy zabawą i dowcipem a krzywdą, jaką wyrządzamy drugiej osobie.

Pan mecenas wyjaśnił nam zalety mediacji i pojednania się ze sprawcą. Szczere słowo PRZEPRASZAM potrafi zdziałać cuda. Wybaczenie komuś też jest ważne – nienawiść we współczesnym świecie to moda, styl i jest trendy. Należy rozmawiać jeśli pojawią się konflikty i problemy, prowadzić dialog i umieć przyznać się do winy. Tak naprawdę, najgorsze jest poczucie bezkarności, bo powoduje, że człowiek podąża nie tą drogą, którą trzeba. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz