wtorek, 2 czerwca 2015

Ferie Zimowe w Lidzbarku Warmińskim

Działalność Opiekuńczo – Wychowawcza oparta była na planie pracy, który został opracowany przez  zespół składzie: L. Grędziński, A.Podborowski, D. Tryba.
W dniach 26.01.2015 – 01.02.2015 odbył się obóz sportowo rekreacyjny w  Lidzbarku Warmińskim. Młodzież przebywała w placówce resocjalizacyjnej na ul. Leśnej, mając do dyspozycji jedną z grup wychowawczych. Turnus rozpoczął się od zebrania społeczności, ustaleniu szczegółowego harmonogramu zajęć, zapoznania podopiecznych z zasadami BHP, bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych, korzystania z powierzonego mienia oraz zasad prawidłowego funkcjonowania w grupie rówieśniczej. Podczas prowadzonych zajęć zespół wychowawczy skupiał się przede wszystkim na spędzaniu czasu aktywnie w atmosferze życzliwości, koleżeństwa oraz poczucia bezpieczeństwa.   
Organizowane były turnieje piłki nożnej w pełnowymiarowej sali gimnastycznej, gdzie nasi wychowankowie mogli spróbować swoich sił przeciwko wychowankom MOW z  Lidzbarka Warmińskiego. Działania te miały na celu kształtowanie pozytywnych wzorców zachowań takich jak : życzliwość, koleżeństwo, gra fair play, punktualność, dyscyplina oraz szacunek do osób starszych. Podczas turnusu były prowadzane codzienne zajęcia z tenisa stołowego – efektem działań było zorganizowanie mistrzostw , których zwycięzcą został Dawid Piwek. Wychowanek wygrał dresy sportowe i został okrzykniętym „mistrzem turnusu 2015”. Mimo niesprzyjającej aury kilkakrotnie udało nam się wziąć udział w zajęciach na otwartym lodowisku. Młodzież mogła spróbować swoich sił jeżdżąc, bądź ucząc się jeździć na łyżwach. Dla kilku wychowanków była to nie lada przygoda, gdyż po raz pierwszy w życiu mieli okazję spróbować jazdy na lodzie.
Istotnym elementem było zapoznanie wychowanków z historią oraz obiektami zabytkowymi Lidzbarka Warmińskiego- zwiedzanie miasta oraz muzeum. Dzięki podjętym staraniom udało nam się spotkać z  członkami Regionalnej Izby Tradycji – Warmińsko Mazurskiej – Wieleńskim Pułkiem Muszkieterskim. Członkowie stowarzyszenia opowiedzieli nam o historii miasta oraz zaprezentowali ubiór z epoki wojen napoleońskich. Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się pokazy broni skałkowej oraz moździeży używanych w tamtej epoce, tym bardziej, iż młodzież miała możliwość oddać strzał z broni czarnoprochowej na strzelnicy LOK – u.
W wolnych chwilach młodzież korzystała z pracowni komputerowej, siłowni oraz organizowanych zajęć świetlicowych. Do sprawozdania dołączona jest dokumentacja fotograficzna prowadzona na bieżąco w większości zajęć.
Zespół wychowawczy w swojej pracy skupił się na zapewnieniu aktywnych form wypoczynku. Podstawowym celem było zapewnienie poczucia bezpieczeństwa oraz akceptacji przy jednoczesnym zwalczaniu zachowań agresywnych, wrogich i antagonistycznych.
Uważamy, że nie do przecenienia jest fakt umożliwienia konfrontacji własnych doświadczeń, a także stworzenie konieczności funkcjonowania w odmiennym od codziennego otoczeniu. Między innymi, dzięki takim formom pracy możemy skutecznie walczyć z objawami wykluczenia społecznego, którym młodzież niedostosowana społecznie jest zagrożona.


                  Zespół wychowawczy: L. Grędziński, A. Podborowski, D. Tryba.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz