poniedziałek, 19 stycznia 2015

zajęcia w ramach projektu Stutthof

         W dniu 14 stycznia 2015 r. 14 wychowanków klas trzecich naszego  gimnazjum w ramach  projektu "Stutthof" zwiedzało wystawy "Świadectwa. Historia w twarzach - twarze historii" oraz "Elbląg Recognitus" przygotowane przez pracowników Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu. Zajęcia poprowadził współpracujący z placówką pracownik muzeum p. Tomasz Gliniecki.
         Obie wystawy oparte są na cyklu nagrań dźwiękowych i filmowych a cała ekspozycja, dzięki różnorodnym środkom artystycznym opowiada dzieje Elbląga i regionu. Elementy scenografii wzbudzają refleksje na temat mijającego czasu: ruiny miasta, aranżacje wnętrz z epoki, wschodniopruskie zwyczaje, rodzinne pamiątki i zdjęcia. Większość eksponatów wystawy to pamiątki z okresu dzieciństwa byłych mieszkańców przedwojennego  Elbląga. Dzięki współczesnej technologii multimedialnej można wysłuchać oryginalnych nagrań i wspomnień ludzi urodzonych w Elblągu przed wojną.
         Pasjonującą  i arcyciekawą częścią wystawy jest makieta placu Fryderyka Wilhelma (dzisiejszego Placu Słowiańskiego ) wykonana przez honorowego obywatela Elbląga Hansa Joachima Pfau. 
         Kończąc zwiedzanie mieliśmy okazję obejrzeć najdłuższy film holograficzny w Polsce "Historia ponad granicami". Poznaliśmy historię nie tylko Elbląga ale i Królewca. Ta nowoczesna forma przekazu wzbudziła dodatkowe pozytywne emocje zgodnie z przekazem obu wystaw.
"Historii nie da się jednak ukryć w niedostępnych archiwach, zepchnąć do podziemi. Wyziera spod zasypanych gruzów i rozsianych traw, spomiędzy nowych budynków. Wydobywane z głębi ziemi przedmioty ożywają w świetle dziennym, snując opowieść o wiekach świetności Elbląga."




         GALERIA ZDJĘĆ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz