czwartek, 4 grudnia 2014

wycieczka do Pieniężna

W dniu 25 listopada 2014 roku wychowankowie III grupy wychowawczej uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Misyjno – Etnograficznego w Pieniężnie: Mateusz Góralczyk, Sylwester Janicki, Rafał Kornacki, Aleksander Piekielniak, Mariusz Rembecki, Michał Sós i Dawid Michałów z opiekunami Magdaleną Kuligowska i Wiesławem Kędzierskim.

Wychowankowie  mieli okazję poznać kulturę innych narodów: Japonii, Chin, Indii, Indonezji, Afryki, Ameryki Łacińskiej. Zwiedzali Muzeum z Panią Przewodnik, która bardzo ciekawie opowiadała o krajach i kontynentach, panującej tam religii, zwyczajach i trudnościach misjonarzy. Zajmują się oni bowiem także edukacją, opieką medyczną i wspieraniem najuboższych mieszkańców tych krajów i kontynentów.
W planie mamy także zwiedzanie Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu, a od początku roku uczestniczymy w nabożeństwach w Klasztorze o. Franciszkanów w Kadynach.
Zapoznajemy się więc  nie tylko z żywotami świętych (Św. Antoni, Św. Jan Bosko, Św. Franciszek), ale także z trudną i mozolną pracą ludzi dobrej woli.
Ciekawostką jest nie tylko fakt iż w Indiach wierni budzą swoich bogów gongiem, ale także to, iż najpiękniejszy pałac z kości słoniowej i złota zbudował król Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów na cześć swojej ukochanej zmarłej żony (Tadż Mahal).
Spodobała nam się  także broń i biżuteria, jaką wykonują ludy Indonezji z kości słoniowej, hebanu i drzewca a mniej fakt, iż czarownik w wiosce afrykańskiej manipuluje mieszkańcami rzucając na nich czary i uroki lub sprowadzając deszcz. I nie zrozumiały jest dla nas starodawny zwyczaj krępowania stóp małym bogatym Chinkom. Podziwialiśmy za to sandały z opony i własnoręcznie utkane poncho Indian Ameryki Łacińskiej, maski z Afryki, dzidy i oszczepy, malowidła i obrazy wykonane na jedwabiu z Chin oraz miniaturę świątyni w Japonii.

Piękną kolekcję motyli i minerałów  obejrzeliśmy na końcu wycieczki, a w sklepiku każdy z nas znalazł dla siebie pamiątkę, np. breloczek z hebanu.
Magda Kuligowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz