poniedziałek, 13 maja 2013

Rejs po Bałtyku


W dniach 6-12 maja bieżącego roku młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim wraz z opiekunem/instruktorem szkolnym (niżej podpisany) wzięli udział w rejsie po Bałtyku na żaglowcu STS „Generał Zaruski”. Przez 7 dni szkolenie młodzieży z Polski (2 szkoły) i Litwy obejmowało wszystkie aspekty pokładowego życia: nawigację, sterowanie, wachty „na oku”, gotowanie (na „Zaruskim” nie ma kuka), wachty pokładowe, manewry pokładowe, alarmy do żagli, ćwiczenia alarmowe: człowiek za burtą, alarm wodny i pożarowy oraz lekcje, zajęcia integracyjne, gry i zabawy żeglarskie w kubryku i na pokładzie. Życie na jachcie opierało się o ceremoniał morski zaczynając od porannego podnoszenia bandery a kończąc na cogodzinnym „wybijaniu szklanek” dzwonem okrętowym. Zbudowany w 1939 roku żaglowiec ze swoim tradycyjnym osprzętem wymagający zbiorowego skoordynowanego wysiłku świetnie nadaje się do celów wychowawczych i morskiej edukacji.
W trakcie rejsu żaglowiec pod dowództwem Kapitana Jerzego Jaszczuka zawinął do portów w Karlskronie (Szwecja) i Kłajpedzie (Litwa). Zwiedziliśmy historyczne starówki oraz Muzeum morskie. W sumie przebyto 485 mil morskich
Rejs został zorganizowany w ramach projektu M.A.S.T. Główną ideą przedsięwzięcia jest właśnie organizacja rejsów integracyjnych na tradycyjnych żaglowcach, a adresatem jest przede wszystkim młodzież obarczona problemami wychowawczymi, edukacyjnymi, pochodząca ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Uczestnicy nie płacą za udział w rejsie. Udział nauczycieli/opiekunów na pokładzie gwarantuje że szkolenie na morzu stanowi część codziennej edukacji. Rejs jest także formą resocjalizacji. Dzięki temu, że załoga jest międzynarodowa, żeglarze zyskują możliwość poznania innych kultur i są zmuszeni do posługiwania się językami obcymi.
Projekt jest realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej South Baltic. Partnerami w Projekcie są Litwini, Szwedzi, Duńczycy i Niemcy.
Idea Generała Mariusza Zaruskiego (1867-1941) – pioniera polskiego żeglarstwa, założyciela TOPRu, instruktora ZHP, adiutanta Prezydenta RP, generała brygady WP, narciarza, grotołaza, fotografika, pisarza, malarza, zasłańca, wychowawcy młodzieży spełnia się w Zjednoczonej Europie pod żaglami jachtu, który powstał z Jego inicjatywy.
Jerzy Sukow, nauczyciel/instruktor żeglarstwa w MOW Kamionek Wielki
wiecej zdjęć: TUTAJ

LINK do artkułu w Dzienniku Elbląskim
LINK do tekstu na stronie powiatu Elbląskiego
LINK do artykułu na Portelu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz