wtorek, 24 marca 2015

Dzień Kobiet

Młodzież z MOW w Kamionku Wielkim przygotowała zabawne przedstawienie dla pań z DPS w Tolkmicku, z okazji Dnia Kobiet, podczas którego brały one także udział w konkursach, loterii i degustacji przygotowanych przez wychowanków przekąsek. Zabawy te były elementem scenariusza przygotowanego przez Zespół III Grupy Wychowawczej: Panią Magdalenę Kuligowską, Pana Marka Misztala, Pana Mirosława Budzyńskiego oraz Pana Mariusza Jarczewskiego. Wychowankowie biorący udział w uroczystości odgrywali role Adama, kilku Ew J oraz narratorów. W realizację przedsięwzięcia na scenie brali udział byli wszyscy aktorzy, gdyż zaangażowaliśmy wdzięczną widownię do udziału w przedstawieniu. Nasi aktorzy biorący udział w imprezie to: Mateusz Góralczyk, Michał Sós, Mariusz Rembecki, Wiktor Nieżurawski, Aleksander Piekielniak, Rafał Kornacki i Sylwester Janicki.

Pamiętajmy o tym dniu,  nie ze względu na goździki w latach 80 – tych (nie wiem, co złego jest w goździkach…), ale w kontekście upamiętnienia wydarzeń związanych z  równouprawnieniem  w miejscu pracy, na przestrzeni zawodowej,  politycznej, rodzinnej i społecznej. Przypominamy tym, którym „święto kobiet” kojarzy się z czasami PRL –u, że związane jest ono z całkiem innymi wydarzeniami.

Święto płci pięknej ma służyć jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Zostało ono ustanowione dla upamiętnienia 15 tysięcy pracownic fabryki tekstylnej, które 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych z zamiarem uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet… Były to matki, żony, dziewczyny, córki, nie bezimienne ofiary dyskryminacji, ale rzeczywiste osoby, żyjące w ówczesnych czasach i wierzące w sens tego, co robią i o co walczą. Ich bezsensowna śmierć ma przypominać nam o odpowiedzialności wobec innych ludzi, szczególnie słabszych i tych, wobec których mamy zobowiązania: czy to zawodowe czy osobiste i etyczne.

W dniu 8 marca 1910 roku na zjeździe w Kopenhadze ustanowiono święto wszystkich kobiet. Po raz pierwszy święto to obchodzono rok później.
Już W starożytnym Rzymie w pierwszym tygodniu marca obchodzono Matronalia, święto związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Kobiety zajmowały szczególne miejsce w społeczeństwie nie tylko dlatego, że to płeć „poetycka i piękna”, ale dlatego, że są kobietami. Kto tego nie rozumie, może powinien zgłębić tajniki judaizmu, zastanowić się nad kultem Maryi, prześledzić losy kobiet islamu lub po prostu zweryfikować relacje z własna mamą…

Nasi wychowankowie są ludźmi bardzo młodymi z różnymi doświadczeniami życiowymi, ale można o nich na pewno powiedzieć, że są bezinteresowni, wrażliwi i obce są im uprzedzenia i stereotypy.
Praca z nimi daje nam, wychowawcom ogromną satysfakcję i przynosi nam szereg wzruszeń, gdy obserwujemy ich zachowania, wrażliwość i radość z tego, co potrafią zrobić dla innych ludzi.
Nie umieją często nazwać swoich postaw ani stosunku do innego człowieka, ale ja nazwałabym to po prostu dobrocią….
Z życzeniami satysfakcji zawodowej i osobistej, poczucia sensu pracy pedagogicznej, składamy najlepsze życzenia wszystkim kobietom, bez względu na ich stanowiska, status i wiek, bo o tym, jakimi jesteśmy ludźmi stanowimy sami. To też jest odpowiedzialność.
M. Kuligowska
M. Misztal
M. Budzyński
M. Jarczewski


więcej zdjęć: GALERIA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz