wtorek, 30 września 2014

TRUDNA HISTORIA MOŻE ŁĄCZYĆ

TRUDNA HISTORIA MOŻE ŁĄCZYĆ - MŁODZI POLACY I NIEMCY W DZIAŁANIU    
                        
projekt edukacyjny realizowany pod patronatem i we współpracy z Muzeum Stutthof w Sztutowie

        W dniach 21-28 września 2014 r. trzy placówki : Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy nr 4 w Warszawie i Via Nova Iztehoe z Niemiec wzięły udział w projekcie edukacyjnym "Trudna historia może łączyć - młodzi Polacy i Niemcy w działaniu".
         Projekt rozpoczął się w MOW w Kamionku Wielkim. W tym czasie młodzież wzięła udział w zajęciach integracyjnych, porządkowała teren pomnika w Nadbrzeżu, uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku i Gminie Żydowskiej, złożyła kwiaty na Westerplatte. Uczestnicy projektu zwiedzali były obóz koncentracyjny Stutthof, sprzątali teren byłego obozu żydowskiego i złożyli kwiaty pod pomnikiem.
        Młodzież miała też okazję spotkać się ze Świadkiem Historii Panią Petronelą Brywczyńską, której wspomnienia i obecność są częstym uhonorowaniem ważnych uroczystości naszej placówki.
        W trakcie podsumowania pierwszej części projektu uczestnicy prezentowali materiały przygotowane przez grupy warsztatowe. 
        Dalsza część projektu odbywała się w Warszawie. Uczestnicy zwiedzali Stolicę, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Powstania Warszawskiego, w Korczakianum, spacerowali szlakiem warszawskiego getta, spotkali się z Panem Piotrem Łubieńskim - uczestnikiem  Powstania Warszawskiego i byłym więźniem KL Stutthof, zaprezentowali przygotowane wcześniej informacje o Januszu Korczaku, Irenie Sendlerowej (została odznaczona  medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata ) i Adolfinie Pfeiffer, którzy w ciężkich wojennych czasach ratowali Żydów.
        Znalazł się też czas na trochę przyjemności i niespodzianek - wizyta na Stadionie Narodowym oraz ognisko.
         Projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników. Tak przez młodzież jak i opiekunów został oceniony jako cenny merytorycznie i przygotowany profesjonalnie, lecz także okazał się wartościowym doświadczeniem, które dostarczyło emocji, niezapomnianych wrażeń i refleksji. Jesteśmy dumni z postaw naszych podopiecznych, którzy okazali się godni zaufania. Ich postawa wzbudza w nas - opiekunach - podziw i szacunek. Okazało się, że trudna historia naprawdę może łączyć..

Magdalena Kuligowska, Bożena Szczodrowska
MOW Kamionek Wielki
                                                                                                            

poniedziałek, 29 września 2014

Sprzątanie Świata - Polska 2014


19 września wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim, jak co roku, aktywnie uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata – Polska 2014. W tym roku akcja przebiegała pod hasłem „Turysto, szanuj środowisko!”. Wychowankowie przygotowali gazetkę na szkolnym korytarzu informującą o akcji oraz rozwiesili plakaty. 19 września wspólnie z nauczycielami przystąpili do działania. Podzieleni na grupy sprzątali wyznaczone obszary m.in. teren ośrodka, teren wsi Kamionek Wielki, drogę od ośrodka do Stanicy Wodnej w Nadbrzeżu. Następnie na terenie stanicy uczestniczyli w spotkaniu z pracownikiem Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, który podziękował im za aktywny udział w akcji i uświadomił jak ważne jest codzienne dbanie o stan naszego środowiska. Na zakończenie na wychowanków i opiekunów czekał posiłek w postaci pieczonych kiełbasek.

Koordynator akcji w MOW: Anna Brzóska



poniedziałek, 15 września 2014

REJS ODKRYWCÓW 2014

Nie minęły dwa dni od zakończenia rejsu na STS GENERAŁ ZARUSKI, a młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim znów wyruszyła w morze.



Tym razem na dziesięciodniowy rejs na drugim pod względem wielkości polskim żaglowcu jakim jest stalowy bryg STS FRYDERYK CHOPIN. Rejs rozpoczął się w Warszawie, gdzie na basenie miał miejsce kurs ratownictwa morskiego z zastosowaniem osobistych środków ratunkowych oraz tratw ratunkowych. Po zwiedzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego i nocnym pociągu do Szczecina nastąpiło zaokrętowanie oraz kolejne szkolenia: tym razem z budowy ożaglowania statku, nazewnictwa lin i żagli czy chodzenia po rejach (nawet na wysokości 30m). Podział na wachty, kabiny, obowiązki kambuzowe, trapowe, kotwiczne nie zrażały już młodych żeglarzy, którzy mieli już za sobą ponad 600 mil morskich na Zaruskim.

W końcu wyjście z portu – 6 godzin do Świnoujścia i na początek Bałtyk przywitał nas dość silnym wiatrem 5 skali Beauforta. Dla niektórych oznaczało to powitanie się z chorobą morską. Po ponaddobowym przelocie pierwszy port: Kopenhaga. Wachty trapowe, doprowadzenie statku do porządku i zwiedzanie miasta: Muzeum Morskie, Syrenka Andersena, Stary Port i centrum rozrywki Tivoli.



Kolejnym portem był Helsingor z zamkiem, w którym Szekspir umieścił akcje dramatu „Hamlet”. Po opuszczeniu Sundu zaczęła się halsówka (żeglowanie pod wiatr) na Bornholm, Trzy doby na morzu z alarmami do żagli co 8 godzin, rytmem wacht, prac w kambuzie dało smak prawdziwego żeglowania pod dużymi żaglami. W końcu dotarliśmy do Hammershavn na wyspie Bornholm. Port za mały, jak na Chopina, więc pozostało kotwiczenie w pięknej zatoce pod zamkiem Hammersham. Zwiedzanie wyspy, zamku, lokalnych kamieniołomów i czas na powrót w kierunku Szczecina. Po drodze pozostał jeszcze jeden port – Sassnitz na niemieckiej wyspie Rugia. Rejs po nocnym przelocie z Niemiec zakończył się w Szczecinie po ponad 800 milach żeglugi.

Młodzież z MOW Kamionek Wielki nie płynęła w rejsie za darmo. Z inicjatywy Fundacji Rejs Odkrywców każdy wychowanek, który poprawił swoją średnią z ocen przedmiotowych o pół stopnia, uzyskał co najmniej ocenę poprawną z zachowania oraz przepracował ponad 30 godzin społecznych na rzecz lokalnej społeczności miał szansę spróbować morskiej przygody.



Jerzy Sukow, koordynator Koła Edukacji Morskiej w MOW Kamionek Wielki




środa, 3 września 2014

Za nami sierpniowy rejs na Zaruskim...

Za nami rejs morski do Szwecji na żaglowcu szkolnym STS Generał Zaruski.
TUTAJ krótka relacja od armatora: MOSiRu Gdańsk. Zapraszamy do czytania.




a TUTAJ galeria zdjęć.