poniedziałek, 22 czerwca 2015

Zajęcia żeglarskie

Rok szkolny zakończyliśmy jednodniowym rejsem po Zalewie Wiślanym.
Korzystając z jachtu Stanicy Wodnej we Nadbrzeżu s/y Tolko konstrukcji MAXUS 24 wypłynęliśmy na Zalew Wiślany.Szkwalisty wiatr dostarczył nam emocji, po drodze załapaliśmy się też na burzę.
Nikomu jednak nic się nie stało i po powrocie zakończyliśmy rejs wspólnym grillem.
JS

Grupa VI na wodzie


                W sobotę, 20 czerwca, jedenastu śmiałków z grupy VI ruszyło kajakami na Zalew Wiślany. Już na samym początku wiosłowania mieli okazję spróbować jak płynie się podczas deszczu. Nie było źle, nawet niektórym się podobało. Na odpoczynek dotarliśmy do ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Choć zapał był do płynięcia dalej, niestety czas było wracać - przy pięknej pogodzie dotarliśmy do Stanicy w Nadbrzeżu. Na miejscu chłopcy mogli zobaczyć, jak przebiega mecz piłki siatkowej na siedząco - akurat odbywały się Otwarte Mistrzostwa Polski. Można było się przekonać, że aktywnym można być nawet po utracie nogi.

AP, GS








W dniu 15 czerwca 2015r wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim przystąpili do Sakramentu Bierzmowania w Kościele św. Mikołaja w Pogrodziu wraz z młodzieżą z Parafii w Pogrodziu, dzięki współpracy z proboszczem Parafii księdzem Leszkiem Śpiewakiem.  Sakramentu Bierzmowania udzielił ks. Biskup Jan Styrna. Świadkami Bierzmowania wychowanków byli nauczyciele i wychowawcy MOW, jak również starsi koledzy z ośrodka. Na uroczystości obecni byli również rodzice i rodziny
wychowanków, często przybyli z różnych zakątków Polski. Wychowanków do Sakramentu Bierzmowania przygotowywała nauczycielka religii w MOW pani Agnieszka Mikołajczak - Godlewska.

 Magda Dryll


środa, 10 czerwca 2015

Festyn sportowy

W Dzień Dziecka w naszym ośrodku panowie wuefiści zorganizowali Dzień Sportu polegający na rywalizacji międzyklasowej oraz meczu w piłkę siatkową wychowankowie - wychowawczynie.
Więcej na zdjęciach :)




GALERIA

poniedziałek, 8 czerwca 2015

Sukces na „KOWADLE”

W dniach 30.05.- 01.06.2015  wychowankowie naszego ośrodka wzięli udział w XXIX Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Artystycznych „KOWADŁO” w Kużni Raciborskiej.
Konkurencja była bardzo mocna i na scenie zaprezentowano w sumie 75 podmiotów artystycznych (w kat: teatr, kabaret, zespoły muzyczne, soliści i tańce) zaprezentowanych przez placówki z całej Polski.
Udział naszej grupy w tegorocznym „Kowadle” zakończył się sukcesem. Spektakl teatralny „Historia cywilizacji” w kat. teatr uzyskał Wyróżnienie a etiuda „Pewnego dnia na farmie” zdobyła 2m-ce w kat. kabarety. Chłopcy przygotowali również  koncert muzyczny, występ solowy i pokaz taneczny. Wszystkie te występy spotkały się z aplauzem licznie zgromadzonej publiczności.
Ponadto wychowawca Michał Basek zdobył wyróżnienie dla Najlepszego Instruktora Przeglądu.
Skład grup tworzyli wychowankowie: Robert Rutkowski, Mateusz Mejer, Mariusz Talarowski, Kacper Zemlik, Mariusz Schielke, Dżastin Czajkowski, Adrian Włoszczak, Adam Neumman, Mateusz Bartnikowski, Bartosz Hiller i Mateusz Lewandowski. Dla zdecydowane większości z nich był to debiut sceniczny.
 Opiekunami grupy byli wychowawcy: Michał Basek, Bogdan Płocheć i Sławomir Żukowski


ZAJĘCIA Z „ŻYWEJ HISTORII” Biografia Generała Bolesława Nieczui - Ostrowskiego

Dnia 15 kwietnia 2015 roku grupa II brała udział w kolejnych zajęciach z  „żywą historią” w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Historyczno – Poszukiwawczym „Denar” działającym przy Klubie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
Podczas ostatnich zajęć otrzymaliśmy zadanie domowe, by we własnym zakresie zdobyć jak najwięcej informacji dotyczących biografii gen. Bolesława Nieczui Ostrowskiego. Potraktowaliśmy poważnie przydzielone nam zadanie i wraz z wychowawcą przeszukiwaliśmy naszą bibliotekę oraz Internet. Dzięki zebranym materiałom źródłowym mogliśmy wykazać się naszą wiedzą i swobodnie brać udział w dyskusji dotyczącej losów generała Nieczui – Ostrowskiego, który po wojnie osiedlił się na naszych terenach tj. Pogrodziu.
Nasza współpraca ze Stowarzyszeniem Denar powoduje, iż chętniej sięgamy do książek oraz interesujemy się historią II wojny światowej.  Więcej informacji na temat zajęć można zobaczyć na stronie info.elbląg.pl. http://info.elblag.pl/31,40862,Czlowiek-ktory-nie-ma-zadnego-zainteresowania-jest-pusty-Mlodziez-z-Osrodka-Wychowawczego-poznaje-historie-II-Wojny-Swiatowej.html
Opracował wychowanek grupy II
Dawid Michałów

               

ZLOT PAMIĘCI NARODOWEJ NADBRZEZE 2015 Rajd rowerowy Kamionek Wielki – Kadyny


Dnia 18.04.2015 już po raz kolejny postanowiliśmy uczcić pamięć poległych podczas działań wojennych poprzez rajd rowerowy.  Tego dnia 7 osobowa  grupa wychowanków  klubu rowerowego TORPEDO wraz z opiekunami (Marek Misztal, Dawid Tryba) pokonała trasę 15 kilometrów, zwiedzając miejsca i pomniki pamięci narodowej. Kulminacyjnym punktem rajdu była uroczysta polowa msza święta koncelebrowana przez kapelana wojskowego 15 Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga. W uroczystości wzięli udział kombatanci, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń i władz lokalnych gminy. Po mszy świętej wszyscy uczestnicy przemaszerowali do stanicy wodnej, gdzie każdy uczestnik mógł posilić się wojskową grochówką oraz wziąć udział w zaplanowanych konkursach.
Opracował wychowanek II grupy:

Kacper Czarnowski



Chłopcy z grupy II na kolejnym spotkaniu w Denarze (Czyszczenie oraz konserwacja eksponatów)

28.04.2015 roku po raz czwarty udaliśmy się na spotkanie w grupie historyczno-poszukiwawczej Denar. Na dzisiejszych zajęciach przygotowane były dla nas zadania praktyczno-naukowe. Na początku zajęć poznaliśmy podstawowe metody czyszczenie oraz konserwacji starych Przedmiotów. Ku naszemu zdziwieniu nie wystarczy tylko przejechać szczotką drucianą (przez co można zniszczyć dany przedmiot) ale  jest to długi i czasami bardzo żmudny proces. Po części teoretycznej pod nadzorem naszego wychowawcy Dawida Tryba oraz Prezesa Stowarzyszenia pana Grzegorza Nowaczyka wzięliśmy się konserwację wyczyszczonych wcześniej przedmiotów. Nauczyliśmy się konserwować broń, oraz inne eksponaty muzealne. Przy dzisiejszym zadaniu obdarzono nas wielkim zaufaniem. Eksponaty, które przenosiliśmy i konserwowaliśmy są bardzo wartościowe, a w niektórych przypadkach bardzo kruche. Mimo wszystko dzisiejszy wyjazd był bardzo sympatyczny jak i wymagający .
Opracował wychowanek grupy II

Kacper Czarnowski
więcej zdjęć: GALERIA

niedziela, 7 czerwca 2015

SPŁYW KAJAKOWY SZEŚCIU MOSTÓW



Z samego rana 5 czerwca wychowankowie z grupy I oraz IV wyruszyli kajakami na całodzienny spływ z miejscowości Węgle nad Jeziorem Drużno do Stanicy Wodnej w Nadbrzeżu.Przy pięknej pogodzie podziwiali okoliczną przyrodę, wzlatujące co chwile ptactwo, rosnące kwiaty wodne - grzybienie białe i żółcienie. Pierwszy etap ukończony został przy Bulwarze Zygmunta Augusta na Starym Mieście w Elblągu.



 Korzystając z okazji chłopcy wdrapali się na otwartą niedawno więżę widokową kościoła św. Mikołaja po 365 schodach by podziwiać panoramę okolicy. Spacerując malowniczymi uliczkami Starego Miasta zwiedzili też Bramę Targową oraz zobaczyli makietę dawnego Elbląga znajdującą się w ratuszu Staromiejskim. Kolejny etap miał przebieg do Nowakowa, gdzie na łonie natury zjedli wszyscy obiad i powiosłowali w kierunku Zalewu Wiślanego. Tam czekała na nich niespodzianka. Wiatr wzmógł się i zmuszał nas do płynięcia przez zalewające kajaki fale. Trzeba było się napracować, ale wszyscy bezpiecznie dotarli do celu - Stanicy w Nadbrzeżu po przepłynięciu 23 km, mijając po drodze 6 mostów


Gerard Swatowski
Mateusz Gagjew

wtorek, 2 czerwca 2015

SPOTKANIE Z ŻYWĄ HISTORIĄ, CZYLI NASZA WSPÓŁPRACA ZE STOWARZYSZENIEM HISTORYCZNO – POSZUKIWAWCZYM DENAR W ELBLĄGU

W dniu 19.03.2015 roku grupa II wzięła udział w zajęciach zainicjowanych przez  Stowarzyszenie Historyczno – Poszukiwawcze „Denar” oraz wychowawcę naszej grupy Pana Dawida Tryba. Stowarzyszenie to mieści się  w Klubie Garnizonowym 16 PDZ w Elblągu na ulicy Mierosławskiego.  Tematem naszego pierwszego  spotkania  z członkami Stowarzyszenia  było zapoznanie z programem współpracy oraz z zadaniami statutowymi. Po dotarciu na miejsce zastaliśmy prezesa klubu pana Grzegorza Nowaczyka, któremu podarowaliśmy znaleziony na jednym ze spacerów niemiecki nieśmiertelnik. Po części teoretycznej zostaliśmy oprowadzeni po muzeum, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć umundurowanie, broń oraz przedmioty codziennego użytku z okresu II wojny światowej. Podczas zwiedzanie mogliśmy dotknąć a także zrobić pamiątkowe zdjęcie ze zdekowanym francuskim karabinem Lebel. Już po pierwszych zajęciach otrzymaliśmy zadanie domowe by zdobyć jak najwięcej informacji dotyczących generała Bolesława Nieczuji – Ostrowskiego.
Wrażenia po pierwszym spotkaniu z żywą historią z pewnością będą długo tkwiły w naszej pamięci. Nie możemy się już doczekać kolejnego spotkania które odbędzie się już w kwietniu i będą to zajęcia praktyczne.

Opracował :

Wychowanek grupy II Dawid Michałów


Ferie Zimowe w Lidzbarku Warmińskim

Działalność Opiekuńczo – Wychowawcza oparta była na planie pracy, który został opracowany przez  zespół składzie: L. Grędziński, A.Podborowski, D. Tryba.
W dniach 26.01.2015 – 01.02.2015 odbył się obóz sportowo rekreacyjny w  Lidzbarku Warmińskim. Młodzież przebywała w placówce resocjalizacyjnej na ul. Leśnej, mając do dyspozycji jedną z grup wychowawczych. Turnus rozpoczął się od zebrania społeczności, ustaleniu szczegółowego harmonogramu zajęć, zapoznania podopiecznych z zasadami BHP, bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych, korzystania z powierzonego mienia oraz zasad prawidłowego funkcjonowania w grupie rówieśniczej. Podczas prowadzonych zajęć zespół wychowawczy skupiał się przede wszystkim na spędzaniu czasu aktywnie w atmosferze życzliwości, koleżeństwa oraz poczucia bezpieczeństwa.   
Organizowane były turnieje piłki nożnej w pełnowymiarowej sali gimnastycznej, gdzie nasi wychowankowie mogli spróbować swoich sił przeciwko wychowankom MOW z  Lidzbarka Warmińskiego. Działania te miały na celu kształtowanie pozytywnych wzorców zachowań takich jak : życzliwość, koleżeństwo, gra fair play, punktualność, dyscyplina oraz szacunek do osób starszych. Podczas turnusu były prowadzane codzienne zajęcia z tenisa stołowego – efektem działań było zorganizowanie mistrzostw , których zwycięzcą został Dawid Piwek. Wychowanek wygrał dresy sportowe i został okrzykniętym „mistrzem turnusu 2015”. Mimo niesprzyjającej aury kilkakrotnie udało nam się wziąć udział w zajęciach na otwartym lodowisku. Młodzież mogła spróbować swoich sił jeżdżąc, bądź ucząc się jeździć na łyżwach. Dla kilku wychowanków była to nie lada przygoda, gdyż po raz pierwszy w życiu mieli okazję spróbować jazdy na lodzie.
Istotnym elementem było zapoznanie wychowanków z historią oraz obiektami zabytkowymi Lidzbarka Warmińskiego- zwiedzanie miasta oraz muzeum. Dzięki podjętym staraniom udało nam się spotkać z  członkami Regionalnej Izby Tradycji – Warmińsko Mazurskiej – Wieleńskim Pułkiem Muszkieterskim. Członkowie stowarzyszenia opowiedzieli nam o historii miasta oraz zaprezentowali ubiór z epoki wojen napoleońskich. Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się pokazy broni skałkowej oraz moździeży używanych w tamtej epoce, tym bardziej, iż młodzież miała możliwość oddać strzał z broni czarnoprochowej na strzelnicy LOK – u.
W wolnych chwilach młodzież korzystała z pracowni komputerowej, siłowni oraz organizowanych zajęć świetlicowych. Do sprawozdania dołączona jest dokumentacja fotograficzna prowadzona na bieżąco w większości zajęć.
Zespół wychowawczy w swojej pracy skupił się na zapewnieniu aktywnych form wypoczynku. Podstawowym celem było zapewnienie poczucia bezpieczeństwa oraz akceptacji przy jednoczesnym zwalczaniu zachowań agresywnych, wrogich i antagonistycznych.
Uważamy, że nie do przecenienia jest fakt umożliwienia konfrontacji własnych doświadczeń, a także stworzenie konieczności funkcjonowania w odmiennym od codziennego otoczeniu. Między innymi, dzięki takim formom pracy możemy skutecznie walczyć z objawami wykluczenia społecznego, którym młodzież niedostosowana społecznie jest zagrożona.


                  Zespół wychowawczy: L. Grędziński, A. Podborowski, D. Tryba.


WARSZTATY WIKLINIARSKIE

Dnia 12.03.2015 wychowankowie II grupy wychowawczej przeprowadzili warsztaty wikliniarskie z dziećmi ze świetlicy przy Szkole Podstawowej nr 15 W Elblągu. Dzieci i ich rodzice mogli nauczyć się m.in. wykonać koszyki z wikliny papierowej oraz jajka. To już kolejne zajęcia w zaprzyjaźnionej szkole. Nad organizacją i realizacją zajęć czuwali wychowawcy Anna Patyk – Rosiak, Dawid Tryba oraz  pani Justyna Maśnik. Rezultaty naszej pracy można obejrzeć na poniższych zdjęciach.
Opracowali:

Wychowankowie grupy II