wtorek, 28 maja 2013

ZŁOTE KOWADŁO ZDOBYTE !!!

               W dniach 25-27 maja 2013 r. w Domu Kultury w Kuźni Raciborskiej odbywał się 27 Ogólnopolski Przegląd Zespołów Artystycznych „Kowadło”. Jest to cykliczny i najbardziej prestiżowy przegląd dla młodzieżowych ośrodków wychowawczych z całej Polski. W tym roku konkurencja była bardzo mocna i zgłosiło się 16 placówek z terenu całego kraju.
              Nasz ośrodek reprezentował zespół w składzie: Magnus Galla, Patryk Lelewski, Dariusz Pink, Marcin Stelmach, Jakub Majchrzak, Krzysztof Czyż i Przemysław Danielski. Wszyscy ci chłopcy wystąpili w dwóch spektaklach teatralnych - „Życie jest tylko jedno” i „Robak”. Magnus Galla z Przemysławem Danielskim wystąpili jeszcze w dwóch etiudach kabaretowych. Marcin Stelmach, Jakub Majchrzak, Krzysztof Czyż, Patryk Lelewski i Magnus Galla i Przemysław Danielski wystąpili z wychowawcą Michałem Baskiem w trzech koncertach muzycznych. Dodatkowo Patryk Lelewski wystąpił w koncertach solowych. Opiekunami grupy byli wychowawcy Bogdan Płocheć i Michał Basek.
              Ponadto w Kuźni Raciborskiej udanie wystąpiła również grupa taneczna w składzie: Piotr Dębkowski, Robert Wołkowski i Radosław Stankiewicz. Opiekunem tej grupy był wychowawca Sławomir Żukowski.

              Występ naszych chłopców okazał się ogromnym sukcesem:
1.      Kategoria teatr – 1 miejsce.
2.      Kategoria zespoły muzyczne – 3 miejsce.
3.      Kategoria soliści – Patryk Lelewski za bitboks – 1 miejsce.
4.      Kategoria kabarety – wyróżnienie indywidualne otrzymał Magnus Galla.

              Magnus Galla wybrany został ponadto osobowością artystyczną przeglądu. Natomiast wychowawca Michał Basek otrzymał puchar i tytuł Najlepszego Instruktora Przeglądu.
              Po podsumowaniu punktów ze wszystkich kategorii, okazało się, że główną i najważniejszą nagrodę przeglądu - „Złote Kowadło” otrzymał Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim.
              Jest to nagroda od lat uważana za najbardziej prestiżową, w środowisku placówek resocjalizacyjnych, w kraju. Jej przyznanie świadczy o wybitnej resocjalizacyjnej pracy twórczej w zwycięskiej placówce.
              Dlatego też należy docenić ogromną wartość tego sukcesu i wybitnych osiągnięć naszych chłopców.
             
              Gratulacje dla chłopaków i instruktorów!



Witam serdecznie całą ,,załogę" Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Kamionek Wielki

Składamy Państwu serdeczne gratulacje za zdobycie Złotego Kowadła 2013 w Kuźni Raciborskiej oraz życzymy dalszych sukcesów w następnych edycjach.
Wiemy jak trudno zapracować na zwycięstwo w tym przeglądzie tym bardziej jeszcze raz gratulujemy.



                     Z Poważaniem  Ewa i Tomasz Hajdukiewicz Sobótka 


Witam,



Przede wszystkim gratuluję zdobycia cennej nagrody w tegorocznym konkursie
"Kowadło". To wielka sprawa!
Informację o tym wyróżnieniu zamieściłem na naszym portalu www.suchacz.eu
Bardzo proszę o rozważenie możliwości informowania naszych Czytelników o
wszelkich tego rodzaju wydarzeniach w Waszym MOW.
Może to pierwszy krok w podjęciu współpracy?




--
Sylwester M. Jarkiewicz
redaktor i admin
Serwis www.suchacz.eu



konkurs fotograficzny LGR Zalew Wiślany

            
  
  We wtorek 28 maja 2013 roku ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego zorganizowanego przez Lokalną Grupę Rybacką Zalew Wiślany. Całkiem dobrze wypadli w nim nasi wychowankowie - Paweł, zajmując  II miejsce i Mateusz  - otrzymując wyróżnienie. Zdjęcia robili podczas wycieczki kajakowej z Tolkmicka do Suchacza. Wniosek stąd, że czasem warto wybrać się w plener z aparatem, szukając ciekawych krajobrazów do uwiecznienia.

Gerard Swatowski


Działalność Koła Łowieckiego w roku szkolnym 2012-13

Tutaj: prezentacja z działalności koła łowieckiego w naszym ośrodku: LINK

XVII Zawody w Trójboju Sportowym


W dniach 23-24 maja 2013 roku w MOW w Kamionku Wielkim odbyły się zawody w trójboju sportowym obejmujące konkurencje: strzelanie z karabinka pneumatycznego z dystansu 10 metrów, pływanie 4x25m, bieg przełajowy na dystansie 2500m.



Zawody otworzyła dyrektor ośrodka Magda Dryll oraz prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Kaper Adam Pieczko. Po odprawie biorących udział w zawodach drużyn, zespoły udały się do Elbląga, gdzie odbyły się konkurencje strzelania z karabinka, a następnie pływania. Strzelanie zakończyło się dużym sukcesem naszych wychowanków - zajęli pierwsze cztery miejsca. Gorzej niestety było z pływaniem - najlepszy okazał się wychowanek MOW Malbork z czasem 1min 30sek.

Po powrocie do Kamionka i zasłużonym odpoczynku, po południu odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek - było okazją do integracji biorących udział w zawodach chłopców oraz ich opiekunów. Wzajemnej integracji miał pomóc również rozegrany mecz piłki nożnej na Orliku - drużyny składały się z przemieszanych uczestników trójboju. Kolejną atrakcją dla biorących udział w zawodach była możliwość obserwacji próby generalnej naszego zespołu muzycznego przygotowującego się do konkursu w Kuźni Raciborskiej. Wieczorem uczestnicy zawodów przeszli trasę biegu przełajowego w celu dokładnego poznania jej przebiegu - trasa wytyczona została po okolicznych terenach Wysoczyzny Elbląskiej.


Następnego dnia o 9.30 nastąpił start do biegu, którego meta usytuowana została w okolicy Pomnika ku czci Ofiar KL Stutthof. Najlepszym biegaczem okazał sie wychowanek MOW Malbork, ale tuż za nim wbiegł na metę wychowanek MOW Kamionek Wielki. Znamienne było to, iż widoczny był wśród zawodników pozytywny duch walki - wbiegali na metę wyczerpani, ale gratulowali sobie nawzajem sportowej walki. W oczekiwaniu na podanie końcowych wyników, na terenie Orlika odbył się konkurs wiedzy ekologicznej i znajomości przepisów ruchu drogowego - była okazja zdobycia ciekawych nagród.

Zakończenie zawodów odbyło się również na obiekcie Orlika. Ceremonię przeprowadzili: dyrektor MOW Kamionek Wielki Magda Dryll, prezes UKS Kaper Adam Pieczko, sekretarz UKS Kaper Danuta Miszkowicz oraz gość specjalny - przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Elblągu Marek Murdzia. Ostatecznie najlepszą drużyną okazała się ekipa MOW Malbork, drugie miejsce przypadło MOW Puławy a trzecie UKS Kaper. Czwarte miejsce zajął MOW Lidzbark Warmiński a piąte MOW Kamionek Wielki. Indywidualnie najlepszym okazał się również wychowanek MOW Malbork Adam Czerwiński, nasz wychowanek Robert Wołkowski zajął trzecie miejsce. Miłym akcentem było również przyznanie nagrody dla najmłodszego uczestnika zawodów trójbojowych. Najlepsi zawodnicy otrzymali cenne nagrody, puchary oraz pamiątkowe medale, jak też zasłużone gratulacje i brawa.


Należy zaznaczyć, iż impreza zorganizowana przez UKS Kaper, działający przy MOW Kamionek Wielki, mogła się odbyć dzięki znaczącej pomocy Starostwa Powiatowego w Elblągu - większość środków finansowych została przekazana właśnie z tego źródła, za co serdecznie dziękują organizatorzy XVII Zawodów Trójbojowych.
PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW wkrótce

niedziela, 19 maja 2013

Otwarcie sezonu żeglarskiego w Gdańsku

W ostatnią sobotę byliśmy na urzoczstym otwarciu sezonu żeglarskiego, które miało miejsce na Motławie przy Targu Rybnym w Gdańsku. Mieliśmy okazję zwidzić historyczną starówkę w Gdańsku, oraz wziąć udział w atrakcjach przygotowanych przez orgnizatora. Zwidzliśmy ratowniczy statek sztorm Morskiej Stacji Ratownictwa Brzegowego, Statek pożarniczy, żaglowce: Bonawentura, Antica. Nie mogło też nas zabraknąć na pokładzie żaglowca STS "Generał Zaruski", gdzie bardzo miło zostaliśmy powitani przez załogę.
Na brzegu młodzież brała udział w zabawach i konkursach przygotowanych przez gdańską grupę kaperską. 
JS

Wolontariat Przedszkole nr 23

W dniu 17.05.2013 wychowankowie grupy VII Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim brali udział w pracach porządkowych w elbląskim Przedszkolu nr 23 w ramach Projektu "Commenius Cura" - "Wolontariat - Szansa na aktywne obywatelstwo". Chłopcy bardzo ciężko pracowali na rzecz bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do w/w przedszkola. Wychowankowie  karczowali kolczaste krzewy, a następnie sadzili w ich miejsce tuje. Potem uporządkowali tereny zielone, grabiąc trawniki. Chłopcy
nawiązali też sporo kontaktów z dzieciakami bawiąc się z nimi między innymi w drewnianym domku. Co ciekawe wszyscy są po imieniu.
Odpowiedzialni za przebieg zadania - wychowawcy gr. VII :
Piotr Rajkiewicz
Sławomir Żukowski
Izabela Pluta

Sukces na Forum Teatralnym w Elblągu



W dniu 17.05.2013 r. grupa teatralna z naszego ośrodka w składzie: Magnus Galla, Przemysław Danielski, Patryk Lelewski, Dariusz Pink, Jakub Majchrzak, Marcin Stelmach i Krzysztof Czyż wzięła udział w Grodzkim Forum Teatrów Szkolnych w Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu.
                 Chłopcy zaprezentowali cztery formy sceniczne: dwie etiudy w formie dramy teatralnej („Robak” i „Życie jest tylko jedno”) i dwie etiudy kabaretowe („Tok szok” i „Wizyta u psychiatry”).
                 Jury Forum przyznało w kategorii szkół ponadpodstawowych dwie równorzędne nagrody główne. Jedną z nich zdobyli właśnie nasi chłopcy.  Ponadto Magnus Galla jako jedyny z uczestników forum otrzymał nagrodę za grę aktorską. W scenach kabaretowych wypadł on naprawdę rewelacyjnie (w etiudach teatralnych zresztą też), rozbawiając publiczność i jury do łez. Wszyscy nasi wychowankowie na deskach sceny MDKu wypadli naprawdę znakomicie. Prawdziwym odkryciem scenicznym byli zaś Jakub Majchrzak i Przemek Danielski, których role zrobiły na widzach duże wrażenie.
                 Gratulacje więc ogromne.




                                                                                              Opiekunkowie grupy

                                                                                              Bogdan Płocheć
                                                                                              Michał Basek
                


                 Na razie można zobaczyć zdjęcia z występu. Filmik dostępny będzie za kilka dni.


piątek, 17 maja 2013

XVII edycja konkursu na selektywną zbiórkę odpadów…zakończona!!!


Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim po raz szósty został doceniony i kolejny raz otrzymał nagrodę pieniężną za zebrane surowce wtórne. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim nieprzerwalnie od sześciu lat bierze udział w konkursie organizowanym przez Zakład Utylizacji Odpadów pod patronatem Urzędu Miasta w Elblągu pt. „Segregacja odpadów w placówkach oświatowych”. Każdy rok wiązał się z nagrodą i tym razem nie mogło być inaczej. Dnia 17 maja 2013 roku wręczono dla koordynatora akcji z ramienia placówki p. Sławomirowi Żukowskiemu czek w wysokości 300 złotych za zebrane surowce wtórne w roku szkolnym 2012/2013.
Wrzesień, to miesiąc kiedy corocznie rozpoczynamy akcję zbiórki odpadów – najpopularniejsze od samego początku są NAKRĘTKI PET. Do uzyskania nagrody na elbląskim forum doprowadziła nas m.in. suma zebranych nakrętek w ilości: 23 662 sztuk! Na wyżej wymienioną sumę nakrętek składała się praca trzech grup wychowawczych, która przedstawia się następująco:

I miejsce dla VII grupy  15 602 sztuki nakrętek
II miejsce dla VI grupy  5 259 sztuk nakrętek
III miejsce dla V grupy 2 801 sztuk nakrętek
Wszystkim uczestniczącym grupom wychowawczym serdecznie dziękuję  i już teraz zapraszam do gromadzenia nakrętek na kolejny rok szkolny 2013/2014.

S. Żukowski

wtorek, 14 maja 2013

Po raz VII zakończyła się integracja VII grupy wychowawczej!!!


W dniach 10 – 12.05.2013 roku, wychowankowie VII grupy wychowawczej spędzali czas podczas VII obozu integracyjnego w nadmorskiej miejscowości – Krynicy Morskiej. Choć pogoda nie była łaskawa to nie zatrzymała nas przed plażowaniem, konkursem budowli z piasku, czy zakopywaniem się w tegorocznym dziewiczym piasku. Ponadto, nie trzeba było długo szukać chętnych, którzy zażywali pierwszej w tym roku kąpieli – zdziwienia turystów nie było końca, nie wspominając już o sesjach zdjęciowych. 
Po kąpieli człowiek jest bardzo głodny „woda wyciąga”, ale nie sądziliśmy, że aż tak…Piotr Kryszczak zjadł tyle skrzydełek, że bez problemu odleciałby do cieplejszych krajów. Niestety, trzy dni minęły bardzo szybko – teraz żyjemy kolejnym już VIII obozem integracyjnym dla wychowanków VII grupy wychowawczej we wrześniu tego roku!!! W obozie brali udział wychowankowie: Radek Stankiewicz „Radżinx”, Piotr Kryszczak „Halk”, Paweł Wąs „Pan Wąs”, Wojtek Lipski „Vojtas”, Patryk Jaworski „Fred – Jawor”, Paweł Kapela „Akapela”, Michał Brodowski „Broda” oraz Kamil Strambowski
. Nad bezpieczeństwem i nieodłącznymi atrakcjami podczas obozu czuwali wychowawcy: Żukowski Sławomir i Rajkiewicz Piotr.

GALERIA ZDJĘĆ

Biegi na Orientację - maj 2013 - Bażantarnia


Kolejna runda o Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientacje odbyła się w sobotę 11.05.2013 i miała miejsce w Elbląskiej Bażantarni. Zawody te były jednocześnie Mistrzostwami Powiatu Elbląskiego w biegach na orientacje a miasto Elbląg włączyło się czynnie do organizowanej w tym dniu krajowej akcji ?Cała Polska biega z mapą?.  Nasi wychowankowie to weterani tej dyscypliny. Drużyna w składzie: Dawid Pieper, Piotr Dębkowski, Mariusz Krasowski, Krzysztof Czyż oraz Jakub Majchrzak stawiła się na starcie tych wymagających zawodów. Uczestnicy startowali w odstępach minutowych podzieleni na kategorie wiekowe. Nasi chłopcy rywalizują w kategorii gimnazjum chłopcy i ich trasa polegała na odnalezieniu w lesie 10 punktów kontrolnych. Bieg był wyczerpujący ponieważ organizatorzy postawili poprzeczkę wysoko. Umieszczali punkty w trudnych do lokalizacji miejscach i często należało mocno się zastanowić zanim ruszyło się do kolejnego punktu. Dodatkowo bieg utrudniała bujność zieleni oraz podmokły teren. Utrudnienia te jednak są niczym, gdy na mecie osiągnie się zwycięstwo. Jakub Majchrzak zajął II miejsce w tej rundzie i jednocześnie został w-ce Mistrzem Powiatu Elbląskiego w biegach na orientacje. Gratulacje!

MG


LINK do artykułu na Portelu
GALERIA

Orły 2013 - Szczecin


Już po raz czwarty nasi chłopcy wzięli udział w Ogólnopolskim Rajdzie Survivalowym MOW "Orły" organizowanym w Szczecinie. W tym roku odbyła się jego ósma edycja w dniach 10-12.05.2013. Maszerowaliśmy po lasach z mapą w ręku od 6 rano do prawie 16-tej, po drodze tropiąc punkty kontrolne oraz biorąc udział w organizowanych na trasie zadaniach. Nasze orły mogły się wykazać sprawnością m.in. w rozpalaniu ogniska, nadawaniu flagami wiadomości alfabetem Morse'a, przechodząc po linie nad wąwozem, poszukując ukrytych przedmiotów w lesie, rozminowując wskazany obszar, przenosząc wodę w jeziorze wiaderkiem - bez dotykania go, czy udzielając pierwszej pomocy człowiekowi znalezionemu przy drodze w lesie. Nasza ekipa uzyskała III czas przejścia trasy, zaliczyła wszystkie punkty kontrolne, a zebrane punkty zadaniowe pozwoliły zająć VI miejsce na dziesięć startujących drużyn. Wrażenia z rajdu - niezapomniane, zabawy i wspólne przebywanie na polu namiotowym z dziewczynami - nieocenione. No i wszyscy jednogłośnie chcą przyjechać tu za rok, chociaż pęcherze na stopach i zmęczenie wciąż jeszcze przypominają o trudach marszu. Możemy być dumni z naszych Orłów!
A.A. i G.S.

poniedziałek, 13 maja 2013

Rejs po Bałtyku


W dniach 6-12 maja bieżącego roku młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim wraz z opiekunem/instruktorem szkolnym (niżej podpisany) wzięli udział w rejsie po Bałtyku na żaglowcu STS „Generał Zaruski”. Przez 7 dni szkolenie młodzieży z Polski (2 szkoły) i Litwy obejmowało wszystkie aspekty pokładowego życia: nawigację, sterowanie, wachty „na oku”, gotowanie (na „Zaruskim” nie ma kuka), wachty pokładowe, manewry pokładowe, alarmy do żagli, ćwiczenia alarmowe: człowiek za burtą, alarm wodny i pożarowy oraz lekcje, zajęcia integracyjne, gry i zabawy żeglarskie w kubryku i na pokładzie. Życie na jachcie opierało się o ceremoniał morski zaczynając od porannego podnoszenia bandery a kończąc na cogodzinnym „wybijaniu szklanek” dzwonem okrętowym. Zbudowany w 1939 roku żaglowiec ze swoim tradycyjnym osprzętem wymagający zbiorowego skoordynowanego wysiłku świetnie nadaje się do celów wychowawczych i morskiej edukacji.
W trakcie rejsu żaglowiec pod dowództwem Kapitana Jerzego Jaszczuka zawinął do portów w Karlskronie (Szwecja) i Kłajpedzie (Litwa). Zwiedziliśmy historyczne starówki oraz Muzeum morskie. W sumie przebyto 485 mil morskich
Rejs został zorganizowany w ramach projektu M.A.S.T. Główną ideą przedsięwzięcia jest właśnie organizacja rejsów integracyjnych na tradycyjnych żaglowcach, a adresatem jest przede wszystkim młodzież obarczona problemami wychowawczymi, edukacyjnymi, pochodząca ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Uczestnicy nie płacą za udział w rejsie. Udział nauczycieli/opiekunów na pokładzie gwarantuje że szkolenie na morzu stanowi część codziennej edukacji. Rejs jest także formą resocjalizacji. Dzięki temu, że załoga jest międzynarodowa, żeglarze zyskują możliwość poznania innych kultur i są zmuszeni do posługiwania się językami obcymi.
Projekt jest realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej South Baltic. Partnerami w Projekcie są Litwini, Szwedzi, Duńczycy i Niemcy.
Idea Generała Mariusza Zaruskiego (1867-1941) – pioniera polskiego żeglarstwa, założyciela TOPRu, instruktora ZHP, adiutanta Prezydenta RP, generała brygady WP, narciarza, grotołaza, fotografika, pisarza, malarza, zasłańca, wychowawcy młodzieży spełnia się w Zjednoczonej Europie pod żaglami jachtu, który powstał z Jego inicjatywy.
Jerzy Sukow, nauczyciel/instruktor żeglarstwa w MOW Kamionek Wielki
wiecej zdjęć: TUTAJ

LINK do artkułu w Dzienniku Elbląskim
LINK do tekstu na stronie powiatu Elbląskiego
LINK do artykułu na Portelu